مشاوره، پیاده سازی، و صدور گواهینامه ایزو 44001
همکاری برای رسیدن به پیشرفت های جدید و ISO 44001
مارس 14, 2021
الزامات ISO 22000
الزامات ISO 22000 چیست؟
نوامبر 25, 2021

ISO 22000 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت غذایی چیست

مشاوره ایزو، پیاده سازی ایزو، و اخذگواهینامه ایزو


ISO 22000 استاندارد مدیریت ایمنی مواد غذایی است. این استاندارد با شناسایی و کنترل خطرات ایمنی مواد غذایی، منجر به ارائه محصولی ایمن می شود. استاندارد ایزو 22000 یک استاندارد داوطلانه است. رویکرد این استاندارد استفاده از سیستم مدیریت کیفیت متناسب با ایمنی مواد غذایی است. این استاندارد برای فرایندها و رویه های سیستم های مدیریت ایمنی مواد غذایی، سازمان ها را ملزم به اجرای برنامه های پیش نیاز و HACCP می کند.

HACCP مخفف عبارت Hazard Analysis Critical Control Point است، به معنی تجزیه و تحلیل خطر و کنترل نقاط کنترل بحرانی.
ISO 22000 برخلاف برنامه های دیگر صدور گواهینامه سیستم های مدیریت ایمنی غذا الزامات خاصی برای برنامه های پیش نیاز (PRP) ندارد، اما مستلزم این است که سازمان برنامه های مناسب را شناسایی و پیاده سازی کند. این باعث انعطاف پذیری بیشتر آن می شود و سازمان های غذایی از هر نوع می توانند ISO 22000 را پیاده سازی کنند و گواهینامه دریافت کنند.

ISO 22000 چگونه باعث ارتقا سازمان شما می شود؟

ایزو 22000 مجموعه دستورالعمل هایی است که به سازمان ها کمک می کند تا سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی (FSMS) را برای سازمان خود تنظیم و مدیریت کنند. فرایندها و رویه هایی که یک تجارت از طریق ISO 22000 اجرا می کند به آنها کمک می کند تا خطرات ایمنی مواد غذایی را در هر مرحله از زنجیره غذایی شناسایی کنند، تا آنجا که ممکن است از این خطرات جلوگیری کرده و یا آنها را کاهش دهند.
چارچوب ISO 22000 با رفع نواقص در طول زنجیره تامین مواد غذایی، به شما کمک می کند غذای سالم و ایمن را به مشتریان خود برسانید.

این استاندارد شناخته شده جهانی مطابق با اصول Codex HACCP است و دارای تاییدیه نظارتی است.
استفاده از سیستم مدیریت ایمنی غذا به شما کمک می کند غذایی که تهیه می کنید از استاندارد بالا برخوردار باشد و عاری از هر گونه آلودگی باشد.
همه اینها در نهایت باعث افزایش اعتبار شما و در نتیجه افزایش اعتماد مشتریانتان نسبت به سازمان شما می شود که این خود یک مزیت رقابتی عالی نیز به حساب می آید.

چه سازمان هایی به استاندارد ایزو 22000 احتیاج دارند؟

این استاندارد می تواند توسط کلیه ذینفعان چه مستقیم وچه غیرمستقیم زنجیره غذایی، از مزرعه تا سفره صرف نظر از اندازه و موقعیت آنها، مورد استفاده قرار گیرد و نه تنها شامل تولید کنندگان خوراک دام و کشاورزی (دام و یا محصولات زراعی) است، بلکه شامل تولیدکنندگان، ارائه دهندگان خدمات، اپراتورهای حمل و نقل و پیمانکاران فرعی، بخش مربوط به انبار و توزیع کالاها، فروشگاه های خرده فروشی و خدمات غذایی و همچنین سازمان های مرتبط مانند تولید کنندگان تجهیزات، مواد افزودنی و مواد تشکیل دهنده، بسته بندی و … می شود.

ISO 22000 چه مزایایی دارد؟

گنجاندن فرایندهای مدیریت ایمنی مواد غذایی شناخته شده بین المللی در کسب و کار خود؛
تقویت کنترل مدیریت ریسک در سراسر زنجیره تامین مواد غذایی؛
افزایش اطمینان مشتریان، تأمین کنندگان و سایر سهامداران در مورد ایمنی مواد غذایی و توانایی شما در کاهش خطرات سلامتی؛
شفافیت و پاسخگویی بهتر درسازمانتان با شفاف سازی مسئولیت ها؛
به روز نگه داشتن سیستم های سازمان خود از طریق یک فرایند بهبود مستمر؛
اطمینان تیم مدیریتی سازمانتان از حفظ ایمنی غذایی با پیاده سازی روش های موثر و قوی؛
اطمینان حاصل کنید که کل زنجیره تأمین مواد غذایی شما کنترل های قوی دارد که از ورود مواد خطرناک و آلودگی جلوگیری می کند؛

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − شش =